بازی ديوار سریال تاریخی مجموعه تابستان

بازی: ديوار سریال تاریخی مجموعه تابستان کارگردان سامان مقدم اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار پزشکی اعتیاد مدرن این بار زولپیدوم

روزگاری نه چندان دور با شنیدن کلمه اعتیاد به یاد بساط تریاک و وافور و منقل می افتادیم، بعدها ،تازه واردهایی مثل هروئین و کوکائین و شیشه و هزاران ماده با اسامی د

اعتیاد مدرن این بار زولپیدوم

اعتیاد مدرن این بار زولپیدوم

عبارات مهم : پزشکی

روزگاری نه چندان دور با شنیدن کلمه اعتیاد به یاد بساط تریاک و وافور و منقل می افتادیم، بعدها ،تازه واردهایی مثل هروئین و کوکائین و شیشه و هزاران ماده با اسامی دهان پر کن وارد بازار شد.

به جز این مواد اعتیاد آور در این میان، داروهایی هم تولید شد و قرار بود مثل تمام داروهای دنیا فقط دارو و مرهم درد بیماران باشد ولی به یکباره به اعتیاد بعضی از هموطنان تبدیل شد که «زولپیدوم» یکی از آنهاست.

محمد رضا قدیر زاده، عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا روز شنبه در خصوص این دارو گفت: چند سالی زیاد نیست که دارویی به نام زولپیدم وارد بازار دارویی کشور عزیزمان ایران شده است هست، دارویی خواب آور که فرض می شد،اثری مشابه با سایر داروهای خواب آور دارد ،ولی عوارض آنها را ندارد بنابراین بلافاصله داروی تازه وارد به شکلی گسترده به وسیله پزشکان وارد نسخه های درمانی شد.

اعتیاد مدرن این بار زولپیدوم

وی خاطر نشان کرد: این تازه وارد به علت نبود مطالعات کافی راجع به آن، خیلی سریع جایگزین زیاد خواب آورها شد با این تفاوت که هم دکتر و هم بیمار هیچ نگرانی از بابت عوارض داروی زولپیدم نداشتند.

عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات شرکت پزشکی گفت :در حال حاضر مدتی است که با تعداد زیادی از بیمارانی مواجه ایم که بدون مصرف مقادیری زولپیدم قادر به ادامه زندگی روزانه ارزش نیستند.

روزگاری نه چندان دور با شنیدن کلمه اعتیاد به یاد بساط تریاک و وافور و منقل می افتادیم، بعدها ،تازه واردهایی مثل هروئین و کوکائین و شیشه و هزاران ماده با اسامی د

به گزارش ایرنا قدیر زاده در خصوص شمار دقیق این بیماران به خبرنگار ایرنا مطلبی بیان نکرد.

وی در ادامه این گفت و گو افزود: گزارش هایی از اعتیاد به زولپیدم به وسیله ورزشکاران، پزشکان، دانشجویان و دانش آموزان وجود دارد که لزوم پرداختن به این اعتیاد مدرن را روشن می سازد.

قدیرزاده ادامه داد: حالا دیگر زولپیدم آن داروی بی عارضه گذشته نیست و عوارضی مثل اختلال حافظه، رفتارهای عجیب و لجام گسیخته، اختلال خواب، اختلال شناختی، اعتیاد و مواردی از فوت به دنبال مصرف این دارو گزارش شده است است.

اعتیاد مدرن این بار زولپیدوم

وی تصریح کرد: متاسفانه هنوز حتی بعد از اینکه شرکت غذا و داروی آمریکا در سال 2013 زولپیدم را در ردیف داروهای پرخطر قرار داد و اینکه مورد نیاز است پزشکان با احتیاط و در موارد لزوم این دارو را نسخه کنند، همچنان در کشور ما به عنوان همان تازه وارد بی خطر به حساب می آید. عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی اعلام کرد: زولپیدم ،«بنزودیازپین» (بنزود یازپین ها در درمان بی خوابی، آرامبخش، شل کننده عضلانی، اضطراب، حملات پانیک، صرع، محرومیت از الکل، یادزدودگی، خواب پریشی و غیره کاربرد دارند)،نیست ،اما شباهت بسیاری به بنزودیازپین ها دارد.

قدیرزاده ادامه داد: زولپیدم دارای اثرات خواب آور و آرام بخشی است که پزشکان جهت درمان بی خوابی و همچنین بعضی اوقات به عنوان شل کننده عضلانی تجویز می کنند.

روزگاری نه چندان دور با شنیدن کلمه اعتیاد به یاد بساط تریاک و وافور و منقل می افتادیم، بعدها ،تازه واردهایی مثل هروئین و کوکائین و شیشه و هزاران ماده با اسامی د

وی اظهارکرد: با توجه به توانایی زولپیدم در برداشتن مهارت های ذهنی ، شباهت عملکردی به الکل دارد و هنگامی که در دوزهای اوج استفاده شود ،می تواند باعث عوارض فراوانی شود.

عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی تاکید کرد: به علت آنکه در کشور ما جوانان ما محدودیت دسترسی به الکل دارند در مواردی این دارو جایگزین الکل شده است هست، بر خلاف باور ابتدایی، این دارو باعث ایجاد تحمل، وابستگی و اعتیاد می شود و مورد نیاز هست، همانند سایر اعتیادها مورد توجه قرار گیرد.

اعتیاد مدرن این بار زولپیدوم

**داروخانه ها باید با مهر دکتر اعصاب زولپیدم بدهند

پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در تصویر العمل به انتشار گزارشی در خصوص سوءمصرف دارویی زولپیدوم به وسیله ورزشکاران و پزشکان و دانشجویان پیش تر گفته بود که داروخانه ها باید با مهر و تاییدیه دکتر اعصاب و روان این قرص ها را در اختیار متقاضیان قرار دهند.

قدیر زاده هم در این ارتباط اظهار کرد: این درحالی است که متاسفانه بعضی افراد خارج از نسخه مبادرت به مصرف قرص می کنند.از آنجایی که این داروها به وسیله روانپزشکان توصیه می شود اگر بدون تجویز پزشکان باشد وابستگی و در نهایت زیاد کردن دوز مصرف را به همراه دارد.

عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات شرکت پزشکی گفت: زولپیدوم از آن دسته داروهایی است که اگر میزان مصرف آن زیاد کردن پیدا کند به گونه ای وابستگی ایجاد می شود که کم کردن دوز آن جهت ترک دارو به مشکل انجام می گیرد و به همین علت است که تاکید شده است هست، تنها داروخانه ها با مهر و تجویز دکتر مجاز به ارائه این دارو هستند.

وی با بیان اینکه نمی توان مصرف این دارو را به قشر خاصی نسبت داد ،گفت: ولی افرادی که زیاد به این دارو دسترسی دارند، احتمال آنکه مصرف در میان آنها زیاد دیده شود وجود دارد.

به گزارش ایرنا از شرکت پزشکی قانونی در9 ماهه امسال 2 هزار و 243 تن بر اثر اعتیاد در کشور جان خود را از دست دادند که یکهزار و 986 نفر مرد و 257 نفر زن بودند.

همچنین در پنج سال گذشته (1391 تا 1395) 15 هزار و 192 نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست دادند که بیشترین آن با سه هزار و 190 فوتی مربوط به سال گذشته (1395) و کمترین آن با دو هزار و 957 فوتی مربوط به سال 1392 است.

واژه های کلیدی: پزشکی | دارویی | پزشکان | اعتیاد | تحقیقات | مطالعات | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs