بازی ديوار سریال تاریخی مجموعه تابستان

بازی: ديوار سریال تاریخی مجموعه تابستان کارگردان سامان مقدم اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار بین الملل چه طور ترامپ و روسای جمهور آمریکا راز سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل را حفظ کرده‌اند

یک نویسنده مجله نیویورکر آمریکا در مطلبی شرح داده که چطور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و سه رئیس‌جمهور دیگر این کشور بر طبق توافقی با رژیم صهیونیستی بر وجود

چه طور ترامپ و روسای جمهور آمریکا راز سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل را حفظ کرده‌اند

چه طور ترامپ و روسای جمهور آمریکا راز سلاح های هسته ای اسرائیل را حفظ کرده اند

عبارات مهم : توافق

یک نویسنده مجله نیویورکر آمریکا در مطلبی شرح داده که چطور دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا و سه مدیر جمهور دیگر این کشور بر طبق توافقی با رژیم صهیونیستی بر وجود زرادخانه هسته ای این رژیم سرپوش گذاشته اند.

به گزارش ایسنا، این نویسنده به نام آدام انتوس می نویسد: در سال 1969 ریچارد نیکسون، مدیر جمهور اسبق آمریکا و گلدا مایر، نخست وزیر وقت اسرائیل تفاهم کردند که اسرائیلی ها سلاح های هسته ای ارزش را اعلام نکرده یا آزمایش نکنند و به موازات آن آمریکایی ها آنها را جهت امضای معاهده مهم عدم اشاعه تحت فشار قرار ندهند.

هنگامی که در 13 فوریه 2017 هیاتی از مقام های ارشد اسرائیلی به کاخ سفید و نزد دونالد ترامپ رفتند آنها می درخواست کردند راجع به چند مساله با همتایان آمریکایی تازه خود مذاکره کنند. در صدر فهرست یک نامه محرمانه مربوط به موضوعی بود که اسرائیلی ها به آمریکایی ها قول داده بودند هرگز به طور علنی راجع به آن صحبت نکنند– زرادخانه هسته ای اعلام نشده شان. من در یک مقاله اخیرم در نیویورکر به توصیف صحنه ای متشنج در بخش “بال غربی” (کاخ سفید) هنگامی که هیات اسرائیلی مشمول بر رون درنر، سفیر اسرائیل در آمریکا جهت وادار کردن دونالد ترامپ به امضای این نامه تلاش می کردند، پرداختم. بر طبق همه گزارش ها دولت آمریکا مشتاق به راضی کردن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بود که ترامپ به او قول داده حمایتی بی سابقه را از آنها به عمل آورد. با این حال در آن لحظه پرآشوب دستیاران ترامپ از درخواست اسرائیلی ها به یکباره جا خوردند. آنها هیچ چیز راجع به وجود یک چنین نامه هایی نمی دانستند و از بابت اضطراری که از جانب اسرائیلی ها دیده اند تحت فشار قرار گرفتند. آمریکایی ها پرسشها فوری دیگری هم داشتند – آخرهای همان روز مایکل فلن، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ قرار بود نامه استعفایش را تحویل دهد و آنها حس خوبی از اینکه اسرائیلی ها به آنها بگویند چه کار کنند نداشتند. یکی از آمریکایی ها در آن موقعیت گفت: “اینجا منزل لعنتی ماست”.

چه طور ترامپ و روسای جمهور آمریکا راز سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل را حفظ کرده‌اند

واکنش کاخ سفید قابل درک بود. هشت سال قبل از آن یک لحظه ناگهانی مشابه نیز اتفاق افتاد. زمانی که باراک اوباما، مدیر جمهور شد و درخواستی مشابه را دریافت کرد. خود موجودیت این نامه ها یک راز به دقت حفظ شده است هست. تنها یک گروه برگزیده از مقام های بلندپایه آمریکایی در سه دولت قبلی از این نامه ها اطلاع داشتند و اینکه رهبران اسرائیل آنها را به عنوان تعهد آمریکا جهت عدم فشار وارد کردن به اسرائیل جهت کنار گذاشتن سلاح های هسته ای تا وقت ادامه تهدیدهای موجودیتی در منطقه تفسیر می کنند. (مقام های آمریکایی می گویند این نامه ها اینطور صریح نیستند و تا سطح ایجاد یک تعهد الزام آور جلو نمی روند) هنگامی که دستیاران ترامپ به کاخ سفید انتقال یافته شدند آنها هیچ کپی از نامه های قبلی که به وسیله روسای جمهور سابق به جا مانده باشد پیدا نکردند. این نامه ها به بایگانی ها فرستاده شدند ولی اسرائیلی ها کپی های متعلق به خود را داشتند.

اسرائیل در وقت جنگ شش روزه در سال 1967 به آستانه هسته ای شدن رسیده و از آن گذر کرد. براساس گفته آونر کوهن، یک مورخ حوزه هسته ای در موسسه مطالعات بین الملل میدلبری و نویسنده دو کتاب راجع به منشاهای برنامه هسته ای اسرائیل در آن وقت این رژیم سه کلاهک هسته ای داشت. جهت حدود یک دهه تلاش های اسرائیل جهت ساخت یک بمب در تاسیسات هسته ای دیمونا سرچشمه تنش با واشنگتن است ولی در پاییز 1969 هنگامی که گلدا مایر با ریچارد نیکسون در کاخ سفید دیدار کرد اسرائیل صاحب سلاح های هسته ای شده است بود و دو طرف به تفاهمی نامکتوب دست یافتند مبنی بر اینکه اسرائیلی ها اقدام به اعلام، آزمایش یا ترساندن به استفاده از سلاح های هسته ای خود نکنند و آمریکایی ها نیز اسرائیلی ها را جهت امضای معاهده عدم اشاعه هسته ای مشهور به NPT تحت فشار قرار ندهند. (اسرائیل هرگز آن را امضا نکرد و تلاش های آمریکا جهت بازرسی از دیمونا ناکام ماند)

یک نویسنده مجله نیویورکر آمریکا در مطلبی شرح داده که چطور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و سه رئیس‌جمهور دیگر این کشور بر طبق توافقی با رژیم صهیونیستی بر وجود

دولت های متفاوت اسرائیل به این توافق پایبند ماندند. توافقی که در عبری “آمیموت” (ابهام) نام گرفته هست. در زبان انگلیسی این توافق به عنوان “سیاست ابهام” اسرائیل تلقی می شود. یک مقام سابق گفت که سند مشترکی جهت توضیح این توافق هرگز آماده نشد به جای آن هر طرف به یادداشت های خودش متکی بود. مدیر جمهور جرالد فورد به توافق نیکسون پایبند ماند. مقام های اسرائیلی دلواپس بودند که جیمی کارتر مسیر متفاوتی در پیش بگیرد ولی موضع آمریکا هم در دولت کارتر و هم در دولت ریگان عوض کردن نکرده باقی ماند.

واژه های کلیدی: توافق | آمریکا | اسرائیل | اسرائیل | آمریکایی | دونالد ترامپ | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs